داستان نویسی یا ایده پردازی در وبلاگ

همواره در وبلاگ نویسی پیدا کردن مطلب یا ایده بعدی برای پست وبلاگ اندکی دشوار است چون نیازمند خلاقیت و دانشی جدا از دانش مکالمه هستیم

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند.و افکار،عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند.از آنجاییکه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد.و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند.  اما ایده‌های بعدی برای پست‌های وبلاگ را از کجا بیاوریم؟

  • انجمن‌های داخلی و خارجی

انجمن‌ها از آن مکان‌‌‌‌‌هایی هستند که به راحتی می‌توانید ایده‌های بعدی برای پست‌های وبلاگ‌تان را پیدا کنید. در انجمن‌ها معمولا کاربران مسائل و مشکلات خود را مطرح می‌کنند و شما می‌توانید از دل این مشکلات کاربران، ایده‌هایی را برای مطالب بعدی وبلاگ استخراج کنید. انجمن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های داخلی و خارجی بسیاری در موضوعات مختلف در حال حاضر فعال هستند که از بهترین آن‌‌‌ها میتوان به Ted Talks اشاره کرد. تد تاکس حاوی سخنرانی‌هایی از کارآفرینان و موسسان استارت‌‌‌‌آپ‌های کوچک و بزرگ است که با مشاهده‌ی ویدئوهای سخنرانی آن‌ها، به راحتی می‌توانید ایده‌‌های بعدی برای پست‌های وبلاگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌تان را پیدا کنید.

  • گوش کردن به فایل‌های صوتی

گوش کردن به فایل‌های صوتی و پادکست‌‌ها نیز می‌تواند الهام بخش پست‌‌های بعدی وبلاگ‌تان باشد. فایل‌های صوتی و شنیداری، ذهن شما را درگیر خود کرده و اگر کمی تیز و فرز باشید به راحتی می‌توانید از سخنان فردی که در حال گوش دادن به صدای او هستید ایده‌های بعدی را برای نوشتن کسب کنید. فایل‌های صوتی شامل کتاب‌های صوتی، پادکست‌ها، مکالمات عمومی و قرار گرفتن در میان مردم و شنیدن حرف‌های به اصطلاح کوچه بازاری می‌باشد.

  • بخوانید

خود من با خواندن پست‌هایی که در ژورنال‌های خارجی و داخلی نوشته شده‌اند بسیاری از ایده‌ها را برای نوشتن پست‌های بعدی وبلاگم بدست می‌آورم. با مطالعه‌ی پست هایی که دیگران در وبلاگ‌شان نوشته‌اند شما نیز سعی خواهید کرد در نقد آن پست یا در موضوعی همسو با آن مطلبی را به رشته‌ی تحریر در آورید. مثلا شما می‌توانید با خواندن پست «آیا ساعت اپل تفاوت طبقاتی را در لایه علاقه‌مندان فناوری، برجسته نمی‌کند؟!» در وبسایت ۱ پزشک، مطلبی در نقد آن بنویسید. شیوه‌ی خواندن مطالب سایر وبلاگ‌نویس‌های و کسب های ایده‌هایی جدید برای مطالب وبلاگ یکی از روش‌های رایج در میان بسیاری از وبلاگ‌نویسان حتی وبلاگ‌نویسان پر سابقه است.

برای اینکه مطالب وبلاگ‌های ارزشمند و پر محتوا را از دست ندهید می‌توانید از فید آن‌ها استفاده کرده یا اگر از مطلبی خوشتان آمد ان را در سایت‌هایی مانند پاکت ذخیره کنید تا در وقت فراغت آن را بخوانید. خواندن کتاب‌ها و مجلات در موضوعات مختلف نیز می‌تواند به شما ایده‌هایی برای مطلب بعدی وبلاگ‌تان بدهد.

  • از کاربرانتان بپرسید

شما برای که می‌نویسید؟ خوب معلوم است! کاربرانتان. پس چون شما برای انها می‌نویسید از آن‌‌‌‌ها بپرسید برای فردا از شما انتظار دارند که چه مطلبی را روی وبلاگ بیاورید. معمولا چون خوانندگان وبلاگ از زاویه‌ی دید دیگری به وبلاگ شما نگاه می‌کنند، بهتر می‌توانند به شما بگویند که چه مطلبی را بنویسید. این نظر خواهی را می‌توانید در قالب یک پست یا یک نظرسنجی در وبلاگ انجام دهید.

  • پیاده‌روی کنید یا بدوید

در هنگام راه رفتن یا پیاده‌روی کردن فعالیت مغز شما افزایش می‌یابد. پس اگر شما در هنگام راه رفتن یا دویدن به مطالبی که در ذهنتان است شکل دهید به راحتی می‌توانید از آنها پست‌های بعدی را استخراج کنید. در هنگام راه رفتن نیز می‌توانید به یک موسیقی آرام گوش دهید و از گوش دادن به موسیقی‌های تند خودداری کنید زیرا در این صورت مغز شما تمرکز لازم را از دست می‌دهد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: