تکنولوژی آزاد بر پایه زندگی بشر

اینترنت اغلب به عنوان یک تکنولوژی آزاد شناخته می شود. مهم نیست که چه کسی هستید یا در چه کشورهایی زندگی می کنید، صدای شما می تواند به صورت آنلاین تقویت شود و در سراسر جهان شنیده شود.

اما فرض بر این است که مردم می توانند در وهله اول از اینترنت استفاده کنند. تحقیقات نشان داده است که فقر و دورویی می تواند مانع از دسترسی افراد به اینترنت شود، اما مطالعه جدید امروز همچنین نشان می دهد که متعلق به یک گروه حاشیه نشین می تواند به دسترسی فقیرانه تر تبدیل شود. این مطالعه که امروز به صورت آنلاین منتشر شده در علوم، اولین نقشه جهانی افرادی است که با انقلاب اینترنت کنار گذاشته شده است.

نقشه برداری اینترنت سخت است. اگر چه درست است که هر رایانه ای با یک اتصال به دنیای دنیای واقعی، هیچ کس در واقع نمی داند کجا هستند. به جای سازماندهی از بالا به پایین، رایانه های جهان با یک شبکه پر از خدمه از سرورها به یکدیگر متصل می شوند. هر کشوری زیر ساخت خود را برای اتصال شهروندان به اینترنت گسترده تر ساخت و حفظ کرد. تصمیم برای توسعه و نگهداری زیرساخت ها در یک منطقه و نه یکی دیگر از کسانی که در قدرت هستند. و در آن مسئله وجود دارد: اقلیت های قومی و مذهبی که از روند سیاسی کشورشان خارج می شوند، می توانند به طور سیستماتیک از اینترنت جهانی نیز حذف شوند.

نویل ویدمن، دانشمند سیاسی دانشگاه کنستانز در آلمان می گوید: مطالعه جدید به عنوان بررسی جنبش های اعتراضی و نحوه بستن به اتصال به اینترنت آغاز شد. “من یک تاریخ اعتراضی زیبا به شمار میرود، اما برآورد خوبی برای نفوذ اینترنت نیست.” بنابراین او با همکاری دانشمندان کامپیوتر در دانشگاه علم و فناوری ETH Zurich در سوئیس مشغول به کار بود، که برای حل دقیق این مشکل کار می کرد. روش آنها به خوبی کار می کرد که متوجه شد که می توان آن را برای نقشه برداری شکاف دسترسی اینترنت در سراسر جهان استفاده کرد.

آدرس ایمیل

شما موافقت می کنید که آدرس ایمیل خود را با انتشار آن به اشتراک بگذارید. اطلاعاتی که در اینجا ارائه شده است تحت پوشش سیاست حفظ حریم خصوصی علم قرار دارد.

روش آنها نیازی به سفر ندارد. در عوض، آنها با استفاده از داده های بسته از طریق سرورهای یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی در سوئیس، به طور انحصاری از اینترنت استفاده می کنند. بسته های پستی از طریق یک سیستم پستی، بسته های اینترنتی با آدرس های “از” و “به” مهر می شوند. این پروتکل های به اصطلاح پروتکل اینترنت شامل چیزی است مانند کد پستی، “زیر شبکه ها” که نقاط دسترسی را برای افراد واقعی فراهم می کنند.

تیم ETH Zurich یک نمونه عظیم از ترافیک اینترنتی بین سالهای 2004 تا 2012 را از بین برد و بیش از 19 میلیون آدرس زیر را منفجر کرد. برای پیدا کردن جایی که در جهان این اتصالات اینترنت هستند، از یک پایگاه داده تجاری که معمولا توسط محققان استفاده می شود برای استفاده از کاربران آنلاین جغرافیایی استفاده می شود. سپس آنها این نقشه اتصال اینترنت را بر روی نقشه گروه های قومی جهان قرار دادند تا ببینند که چه کسی از دست رفته است.

خبر خوب این است که دسترسی به اینترنت به طور کلی برای کسانی که در طول 8 سال گذشته بهبود یافته است. اما برای افرادی که در کشورهای دموکراتیک زندگی می کردند، بیشتر بهبود یافته بود، و بعضی گروه ها خیلی بهتر از دیگران زندگی می کردند. مکان هایی که گروه های محروم از لحاظ سیاسی محروم می شوند، مکان هایی هستند که ارتباطات اینترنت کمترین آنهاست. نتیجه خالص این است که گروه های محروم شده از نظر سیاسی نسبت به دیگران در کشور خود 30 درصد کمتر از اینترنت استفاده می کنند. و برای اکثر گروه های محروم، این تعداد به میزان 1٪ کاهش یافت (رتبه بندی بالا را ببینید). این تیم تجزیه و تحلیل آماری از دیگر عوامل توسعه عمومی زیربنایی، فقر، فاصله به پایتخت، رکود زمین و شهرنشینی را انجام داد و هیچ کس نمی توانست شکاف را توضیح دهد و نتیجه گیری کند که سیاست اجتماعی مسئول است.

مارشال برک، اقتصاددان دانشگاه دانشگاه استنفورد در پالو آلتو، کالیفرنیا، می گوید: نتایج بر خلاف بسیاری از لفاظی هایی است که درباره تکنولوژی آزادسازی می شنوید. او تعجب می کند که چقدر اتصال اینترنت مهم برای توانمند سازی سیاسی است، به ویژه در کشورهای در حال توسعه. “شاید همه شما نیاز دارید چند نفر با دسترسی به اینترنت برای یادگیری یک شکایت خاص است”. بنابراین گام بعدی، اندازه گیری تاثیر فاصله اینترنت با استفاده از آزمایشات طبیعی است. به عنوان مثال، اگر دسترسی مردم به کامپیوترهای آنلاین بر پیامدهای انتخابات یا فرکانس جنگ های سیاسی تأثیر بگذارد، نشان می دهد که ادعای قدیمی درست از همیشه است: اطلاعات واقعا قدرت است.

دیدگاه‌تان را بنویسید: